Hogyan lehet a káoszt legyőzve könnyen és gyorsan megtalálni azt amit keresünk? Mindenkivel megesik – valakivel gyakrabban, valakivel csak ritkán – hogy egyszer csak arra eszmél, hogy az otthonában, illetve az irodájában eluralkodott a káosz.
A rendetlenség győzött és nincs energiád rendet tenni. Pedig ha van egy jó módszered és egy rendszered, mindez nem is vesz igénybe olyan sok időt és energiát. Vegyük csak például a számtalan iratot, hivatalos papírokat, számlákat, csekkeket, melyek csak úgy ömlenek be a lakásunkba vagy irodánkba. Vagy hogy valamilyen „barátságosabb” példát említsek, nézzük csak meg gardróbunkat, ahol egymás hegyén-hátán gyűrődnek a különböző ruhadarabok; vagy konyhai éléskamránkat, ahol hegyekben állnak a már rég lejárt élelmiszereink. A magazinokban látott tökéletes helyiségek és minimalista – a szem elől minden felesleges tárgyat elrejtő – szobák szinte már álomszerűek. Minden élére hajtva, bedobozolva, felcímkézve. Ennek köszönhetően az ott lakó biztosan egy pillanat alatt megtalálja amit keres, nem úgy mint mi, a jól ismert káoszban („Tűt keresni a szénakazalban” ugyebár…).
Sokaknál a nagytakarítás, a szortírozás, a rendszerezés már jól ismert feladat, csak sajnos, körülbelül 1-2 havonta meg kell ismételni, mivel csak eddig tudják megtartani azt a bizonyos rendet. Telnek ugyanis a napok és már nem tűnik olyan fontosnak hogy a helyére rakják a dolgokat. Kényelmesebb rámondani, hogy: “majd később visszarakom”, “majd később összepárosítom”, “majd később kidobom”, stb..
Pedig a lényeg a határozottságon múlik, és azon hogy az életstílusunknak megfelelő technikát/rendszert vezessük be, kövessük és betartsuk. Saját magunkat csapjuk be, mikor nemtörődömségből olcsó kifogásokat keresve feladjuk. Nem beszélve a sok elpazarolt időről, melyet az állandó bosszankodással, keresgéléssel, rendrakással töltünk el. Szerezzünk be az otthonunkhoz vagy irodánkhoz színben és stílusban passzoló tárolókat, kosarakat, dobozokat, mappákat stb. Attól függően mi az amit rendszerezni szeretnénk. Találjuk ki mi alapján válogatjuk szét a dolgainkat (pl.: iratoknál, számláknál a dátum szerint; ruháknál a típusa, színe vagy évszak szerint; stb.), a lényeg hogy mi átlássuk és hogy a felesleges dolgoktól szabaduljunk meg. Címkézzük fel őket, sorszámozzuk, vagy jelöljük más-más színnel a kosarakat, mappákat.
A későbbiekben kényszerítsük rá magunkat a rend betartására, illetve ha az adott dolgokhoz nem csak mi férünk hozzá, akkor a többi személyt is avassuk be a tárolás, szelektálás miért és hogyanjaiba. A legfontosabb pedig hogy mindig dicsérjük meg magunkat és a többieket, ha a rend több mint egy hónapig fennáll és működik. Mondjuk a megspórolt időt töltsük el együtt, a szabadban.