Az angol nyelv történelme
Ez a sokak által beszélt nyelv az indoeurópai nyelvcsalád, azon belül is a germán nyelvek csoportjába tartozik. Mint ahogy minden nyelv a Földön, úgy ez is rengeteg változáson ment keresztül az elmúlt néhány ezer évben. Kialakulása három nagyobb szakaszra osztható: óangol, középangol és modern angol (ez utóbbi kb. 1500-tól napjainkig).
Az 5-7. század során Nagy-Britannia őslakosait, a keltákat a betelepülő germán törzsek teljesen a sziget szélére szorították ki (pl. Skócia és Wales), később pedig ezeket a részeket is az uralmuk alá vonták, így szinte teljesen kihalt a kelta nyelv. Ezután a másik nagy változást a vikingek hozták a 7-10. században, aminek révén a mai Anglia jelentős része dán uralom alá került. Az angolok ekkor elhagyták a szavak végéről a ragokat, hogy a dánok megértsék őket. Emiatt aztán kevesen tudják, hogy eredetileg az angol a legtöbb más nyelvhez hasonlóan ragozó nyelv volt.
Népszerűsége
Az angol nyelvet ma már a világ minden táján beszélik. Nehéz megmondani pontosan hányan, de anyanyelvként és második, tanult nyelvként is több száz millióan használják.
Bátran kijelenthetjük, hogy az angol lett a média, az üzlet, az informatika, a turizmus fő nyelve. A számítógépen a legtöbb információ angolul jelenik meg, bárhová utazunk angolul biztosan megértik, mit szeretnénk, a rádióban a legtöbb zene is angol nyelvű, de még sorolhatnánk a listát, hogy akár egy nap alatt milyen sok helyen találkozunk angol felirattal vagy beszéddel.
Nyelvtana
Az angol nyelv írásmódja nem annyira nehéz, mivel a latin ábécé betűit kell alkalmazni. A nehézség abban rejlik, hogy nem fonetikus nyelv, azaz nem úgy kell leírni a szavakat, ahogyan kiejtjük. Ez nem csak azoknak az embereknek nehéz, akik másodikként tanulják ezt a nyelvet, hanem azoknak is, akik anyanyelvként beszélik. (Gondoljunk csak a filmekben látott amerikai iskolásokra, akik abban mérik össze tudásukat, hogy ki tud helyesen lebetűzni egy angol szót. Nem könnyű!) Ezzel szemben sokan úgy vélekednek róla, hogy pofon egyszerű megtanulni, hiszen csak szavakat kell pakolni egymás után. Ebben annyi igazság lehet, hogy van egy alap angol szókészlet, és egy-két fontosabb nyelvtani szabály, amivel nagyot tévedni már nem lehet, és például utazáshoz bőven elegendő is. Azonban, ha valaki ténylegesen szeretné elsajátítani az angol nyelvet, akkor a tanulás során a szókincsre és a nyelvtanra ugyanakkora hangsúlyt kell fektetnie (tipp: 100szo.hu – angol nyelvleckék kezdőknek).
Miért éri meg megtanulni?
Mert ez a világ jelenlegi leghasznosabb nyelve. Minden bizonnyal bármelyik országban meg tudjuk értetni magunkat angolul. Olyan információk birtokába juthatunk, melyek csak angol nyelven érhetőek el (gondoljunk például könyvekre, filmekre, tudományos anyagokra, stb.).