A nagy nyári forróságban sokszor, viszonylag hirtelen keletkeznek hatalmas viharok, melyek mennydörgéssel, villámlással és esetleg még jégesővel is megajándékoznak bennünket. Ilyenkor általában már annak is örülünk, ha szárazon megússzuk, és csak másod vagy harmad sorba gondolunk az otthonunk védelmére, főként az elektromos berendezések megmentésére. Pedig a villámok nem válogatnak, bármikor és bárhol komoly kárt tudnak okozni! Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy minden tizedik magyar háztartásban volt már valamilyen villámkár.
A megfelelő védekezés érdekében, jobb ha tisztában vagyunk azzal, pontosan mi is a villám. A villám nagy energiájú, természetes légköri elektromos kisülés, melynek áramerőssége a 20-30 000 ampert is elérheti (vagy extrém esetben még nagyobbat is). Ezzel a hatalmas energiával szemben nincs igazi védekezési módszer. Egyértelmű, ha nincs villámhárítónk és egy villám csap a házunk tetejébe, akkor az kigyullad, ha pedig a kéménybe érkezik, akkor az szétrobban. De az elektromos berendezéseink közül azért megóvhatunk néhányat, ha kellően felkészültek vagyunk.
Az elmúlt néhány évben sokkal több villám okozta kárról hallhattunk, mint azelőtt. Azonban ez érthető, hiszen sokkal több elektromos berendezést halmozunk fel, mint azelőtt, ráadásul ezek az új tévék és számítógépek sokkal alacsonyabb feszültségről működnek, mint elődeik. A védekezés egyértelmű lehet, hiszen ha jön a vihar csak kihúzzuk a kábeleket, esetleg lekapcsoljuk a főkapcsolót a házban, és már kész is. De valljuk be, ez ritkán alakul ilyen szerencsésen. Általában pont akkor érkezik a vihar, mikor nem tartózkodunk otthon, vagy épp dolgozunk a számítógépen, a kedvenc filmünket nézzük a tévébe, stb. Az áramtalanítást pedig addig halogatjuk, míg végül bekövetkezik a baj.
Akkor lehetünk a legnyugodtabbak, ha előzetesen átvizsgáltatjuk otthonunkat, irodánkat egy villámvédelmi szakértővel. Ez nem csupán a villámhárító felszerelését és ellenőrzését foglalja magában, hanem a különböző elektromos berendezések felülvizsgálatát is. Ennek oka, hogy míg a villámhárító a földbe vezeti a villámcsapás energiájának egy részét, addig egy kevés energia bejut az otthona elektromos hálózatába, ami már elegendő ahhoz, hogy tönkretegye készülékeit.