A kövek végigkísérték az emberiséget évezredes történelme során, és minden időben különleges figyelem és áhítat vette őket körül. A különböző kultúrák igen hamar felismerték és eldöntötték, hogy melyik kő az értékes számukra, melyik drága- és féldrágakő, ékszereket, használati és dísztárgyakat ékesítettek velük.
Nem egyszerűen gazdagságot és vagyont, hanem hatalmat és társadalmi rangot jelképeztek. A szokatlanul nagy és egyedi drágakövekért igazi háborúk dúltak, fejek hullottak porba. Viharos és sokszor véres történetük ellenére sokakat elbűvöltek, másokat viszont babonás félelemmel töltöttek el. Még ma is lenyűgözik az embereket titokzatosságukkal, szépségükkel, eleganciájukkal. A kövek eredetét és keletkezését sokáig misztikus homály fedte, különböző korok és kultúrák fejlettségüknek megfelelően más és más ásványt becsültek. Jó példa erre a mai ember számára már teljesen értéktelen és közönséges kovakő, amely annak idején varázserejű kincs volt birtokosa kezében. A spektrum másik végén helyezkednek el a XXI. század értékrendjében is kitüntetett helyet elfoglaló drágakövek, mint a gyémánt vagy rubin, amelyeket az ókori egyiptomiak a Napisten ajándékaként tiszteltek, mert a Nap csillogását vélték bennük tükröződni. Még ma is misztikus jelentőséget tulajdonítanak a különböző köveknek, színük és alakjuk alapján különleges tulajdonságokkal ruházzák fel őket. Már az i. u. első évszázadból fennmaradt feljegyzésekben olvashatunk a kövek gyógyító erejéről és használatukról.
Egyiptomban és Babilonban a 12 állatövi jegyhez a megfelelő bolygó és szám mellett egy-egy nemes követ is kapcsoltak. Ezek között szerepel a smaragd, a jáspis, a topáz, a rubin és a heliotróp, amelyeket napkövek névvel is illetnek. A fáraók sírkamráit mesébe illő ékszerekkel és más használati tárgyakkal raktak tele gazdagon, ezeket kvarc, türkiz és achát díszített. A szent állatokat megformázó amulettjeik, amelyek gonosz hatalma és sorscsapások ellen nyújtottak védelmet, karneolból és vörösjáspisból készültek.
A görög-római kultúrkör már más divatot követett, kitüntetett figyelmet szenteltek az achátnak, az ametisztnek, a kalcedonnak, a hegyikristálynak és a jáspisnak, de Cézár például élt-halt az igazgyöngyökért is. A görögöknél a legnagyobb becsben a gyémánt állt, babonás tisztelete övezte, semmihez sem hasonlítható keménységét csakis isteni származásával tudták magyarázni. Ezen kívül igazi áhítattal tekintettek a gyöngyökre, mivel nincs belőlük két egyforma, minden szem egyedi és megismételhetetlen.
Az arab kultúra ugyancsak nagyra értékelte a gyémántot, de emellett kedvelt volt a rubint, a smaragd, a zafír, a jáspis, a borostyán, az ápisz és a gyöngy is. A legenda szerint Jeruzsálem falait jáspisból faragták, alapköveit 12 különböző drágakőből rakták le, sorrendben: jáspisból, zafírból, kalcedonból, smaragdból, szardonixból, karneolból, krizolitból, berillből, topázból, krizoprázból, hiacintből és ametisztből.
Már az ókorban nagy jelentőséget tulajdonítottak a kövek gyógyító erejének, és ez a hit a középkorban is tovább él. A XX. századi ezotéria ismét leporolta a régi tanításokat, és igyekezett a kor szellemének megfelelően már tudományosan is megalapozni az ősi sejtéseket. A mai kristály- és ásványterápia ismeri a különböző kövek, kőzetek összetételét, illetve azok hatásait az emberi testre. Tehát bárki megtalálhatja a neki megfelelő ásványt, amivel testét vagy ruháját díszítve biológiai funkcióit, anyagcseréjét is befolyásolhatja, mivel a kövekben található vegyi anyagok serkentő hatással vannak az emberi szervezetre és pszichére. Akik mélyebben beleássák magukat az ásványok köré szövődött tudományokba és féltudományokba, azok megtudhatják azt is, hogy az egyes ásványok, kövek egyedi belső rezgésükkel miként szabályozzák az aurájuk működését.
Néhány drága- és féldrágakő az ezotéria szemével:
Smaragd
Mottó: “A beteljesedést hozom el.”
A hűség és az örök szerelem jelképe. A benne hívők szerint jó előre jelzi a várható események bekövetkezését. Összhangba hozza a bölcsességet az akarattal, és segít a dolgok helyes, objektív megítélésében.
Rózsakvarc
Mottó: “Megszelídítem a legvadabb érzéseket is.”
Az ókorban szerelmi varázskőnek tartották, amely által viselője megismerheti az igaz szerelmet és a megbocsátást. Segít szembenézni hibáival, elfogadni önmagát, olyannak amilyen. Gyógyírt hoz a szerelmes szív sebeire, tulajdonosa kiegyensúlyozottabb, szeretetre méltóbb és odaadóbb lesz általa.
Rubin
Mottó: “Az élet tüze izzik bennem.”
Az indiaiak szerint viselőjét élete végéig szerencse kíséri. A mágusok azt tartják róla, hogy képes megtörni a gonosz varázslatokat, viselőjét hosszú élettel és szépséggel ajándékozza meg. A szeretet, az okosság és a szorgalom jelképe, vagyont és gazdagságot ígér tulajdonosának.
Borostyán
Mottó: “A sikeres élet titka.”
Ez a kő a termékenységet, a sikert és az életerőt jelképezi. Mágikus erejével visszatéríti a hűtlen szerelmest, ezért szerelmi kőnek is tartják. Segít felszabadítani a viselőjében rejlő kreativitást, öntudatosabbá tesz, lendületet ad az érvényesülés felé.
Gyöngy
Mottó: “A lélek tükre vagyok.”
A szépség, az őszinteség és a tisztaság szimbóluma. Nem véletlen nevezik a nők kövének. Segít a lelki problémák megoldásában. Új eszmék felé viszi viselőjét, aki bátran lép a járatlan útra, amelynek végén teljes szellemi szabadság várja.
Topáz
Mottó: “Az önmegvalósítás fénye ragyog bennem.”
A topáz a hűség köve, de mondják a szerelem, a barátság kövének is. Segít a bosszúság feloldásában, élénkíti a tisztánlátást. A mélabús vagy depressziós napokat is könnyebben vészeli át vele viselője. Utat nyit a kreativitásnak, de eközben önfegyelemre is tanít.