A késő esti értékes órákat, melyeket alvással tölthetne inkább a számítógép vagy a tévé előtt tölti? Másnap pedig, mikor felkel nem érti miért fáj a feje, miért vannak karikák a szemei alatt? Sokan elfelejtik, hogy a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás mennyire fontos az egészséges élethez, a szív, az agy, a bőr, a testsúly ideális állapotának megtartásához. Hiába tűnik úgy, hogy Ön figyel az életmódjára, ha amúgy nem alszik rendesen. Nézze végig az alábbi listát, és tudja meg mit csinál rosszul napközben és az éjszaka folyamán!
– Nem elég sötét a hálószobája
Ideális esetben, alvás során a szobában ne legyen semmilyen fény, különben becsapja a szervezetét, ami téves információk alapján leállítja a melatonin hormon termelését, és Ön nem lesz képes tovább aludni.
– Túl meleg a hálószobája
Az agya arra utasítja a testét, hogy nyugodt testhelyzetben, alvás során adja le a feleslegesen termelt hőt. A belső hőmérséklet normál esetben este 9 óra körül a legmagasabb (kb. 37 °C), alvás alatt ez fokozatosan csökken, míg hajnali 5 órakor eléri mélypontját. Ezután hirtelen felemelkedik a megszokott értékre. (Forrás: Wikipédia) Ha a hálószoba túl van fűtve, ezt nem tudja véghezvinni a szervezete, tehát elalvási nehézségbe ütközhet. De ugyanúgy gond lehet az is, ha a szoba túl hideg.
– Nem elég párás a levegő
Minél nagyobb a különbség a kinti és a benti hőmérséklet között, annál szárazabb lehet a szoba levegője. Ennek következtében könnyen kiszáradhat a bőre, a szeme, az orrnyálkahártyája. Mindez köhögést, fáradtságot, fejfájást, ingerlékenységet, és nyugtalan alvást okoz. Szabályozhatja a szoba páratartalmát, és hamar megelőzheti a problémát, ha beszerez egy profi párásító készüléket.
– Túl sok koffeint iszik
Sokan egy nap többet isznak 1 csésze kávénál, ráadásul ezt késő este teszik. Ha Ön is szeret kávézni, tegye azt délelőtt, vagy maximum ebéd után, 2 óra körül, később már ne! A koffein hatása körülbelül 4 órán keresztül érezhető.
– Gyakran nézi az órát
Nehéz figyelmen kívül hagyni az időt, ha sokszor felkel az éjjel, vagy nem tud elaludni. Rossz szokás, hogy folyamatosan az órát nézegeti, hiszen csak feleslegesen stresszeli magát, aminek következtében nem fog tudni visszaaludni.
– Addig nézi a tévét, amíg nem lesz álmos
Az éjszakai tévézés egyik hátrányáról már tud, azaz, hogy a fénye olyan mint a napfény, ezért a szervezete azt hiheti, hogy reggel van, és leállítja a melatonin hormon termelést. A másik hátránya pedig, hogy serkenti az agyi aktivitást, ami éppen az ellenkezője annak, amit szeretne elérni, azaz a nyugodt, mély alvás.
További okok lehetnek még:
– lefekvés előtti dohányzás,
– túl sok fehérjebevitel az esti órákban,
– éhgyomor,
– poratka,
– állandó zajok.
A fentebb felsorolt rossz szokások mellett természetesen élettani okai is lehetnek az álmatlanságnak, például az öregedés. Az időskori alvászavarok jól ismertek és hátterükben egyrészről biológiai tényezők, másfelől pedig a csökkent nappali fizikai aktivitás áll. De ugyanilyen gyakori a pszichés okokból eredő álmatlanság is. Amennyiben úgy érzi, komoly problémává nőtte ki magát az alvászavara, mindenképp látogasson el egy szakértőhöz!